W jakich miejscach Twoje urządzenia są najbardziej zagrożone?

W jakich miejscach Twoje urządzenia są najbardziej zagrożone?

October 30, 2023 privacy 0
Świat internetowy i świat realny są pełne zagrożeń. Najnowsze badanie przeprowadzone przez NordVPN ujawniło najbardziej niebezpieczne miejsca do korzystania z inteligentnych urządzeń jak telefon czy laptop. Miejsca te to konkretne środki transportu czy nawet całe kraje – przeanalizujmy wyniki.

W tym artykule: Co powoduje, że dane miejsce jest niebezpieczne dla urządzeń? Co wynika z danych? Mobilna transmisja danych a publiczna sieć Wi-Fi Gdzie ludzie czują się najbardziej zagrożeni? Czy ludzie dbają o ochronę w niebezpiecznych miejscach? Jak zachować bezpieczeństwo w obszarach wysokiego ryzyka?
Co powoduje, że dane miejsce jest niebezpieczne dla urządzeń?

Głównym czynnikiem ryzyka na podstawie lokalizacji jest korzystanie z publicznej sieci Wi-Fi. Jeśli korzystasz z hotspotów w centrach handlowych czy w pociągach i na stacjach kolejowych, Twoje dane mogą zostać ujawnione nieupoważnionym osobom. Publiczne lokalizacje Wi-Fi mogą nie być bezpieczne z dwóch powodów. Po pierwsze, routery używane w tych sieciach mogą nie być odpowiednio chronione przed{‘ ‘} cyberatakami. Nie masz możliwości sprawdzenia, jak bezpieczna jest sieć, zanim się z nią połączysz. Jeśli haker włamał się już do sieci, może monitorować Twoją aktywność w czasie rzeczywistym. Po drugie, hakerzy czasami sami tworzą sieci w przestrzeni publicznej, mając nadzieję, że ludzie się z nimi połączą. Mogą nawet nazwać swoją sieć nazwą pobliskiej kawiarni. Po nawiązaniu połączenia mogą zainfekować Twoje urządzenie złośliwym oprogramowaniem lub ukraść Twoje dane. NordVPN przeprowadził ankietę wśród użytkowników internetu na całym świecie, aby dowiedzieć się, ile osób w każdym kraju jest narażonych na to ryzyko.

Co wynika z danych?

NordVPN przeprowadził ankietę wśród użytkowników internetu w dziesięciu krajach – w Polsce, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Hiszpanii, Holandii, Włoszech i Szwecji. Co ujawniły dane?

Mobilna transmisja danych a publiczna sieć Wi-Fi

Zacznijmy od dobrych wieści. We wszystkich dziesięciu krajach większość respondentów stwierdziła, że częściej korzysta z mobilnej transmisji danych niż z publicznej sieci Wi-Fi. Chociaż nie oznacza to, że mogą całkowicie uniknąć zagrożeń w internecie, wpływa to na ogólną poprawę bezpieczeństwa. Respondenci z Kanady przodowali w korzystaniu z publicznych sieci Wi-Fi – aż 43% z nich stwierdziło, że korzysta z publicznego Wi-Fi, a 60% (najniższy odsetek we wszystkich przebadanych krajach) korzysta z komórkowej transmisji danych w miejscach publicznych. Tuż za nią plasuje się Wielka Brytania, gdzie 41% ankietowanych stwierdziło, że korzysta z publicznej sieci Wi-Fi. W tej kategorii Polska plasuje się najwyżej – tylko 17% respondentów stwierdziło, że korzysta z publicznych sieci Wi-Fi, a aż{‘ ‘} 80% korzysta z mobilnej transmisji danych. 16% badanych Polaków stwierdziło, że wcale nie korzysta z internetu w miejscach publicznych. Oczywiście korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi samo w sobie nie jest złe, ale jeśli użytkownicy nie zastosują odpowiednich środków ostrożności podczas korzystania tych sieci, narażają się na wysokie ryzyko. {SHORTCODES.blogRelatedArticles}

Gdzie ludzie czują się najbardziej zagrożeni?

W ankiecie zapytano także użytkowników, w jakich miejscach – ich zdaniem – są najbardziej narażeni na ryzyko w trakcie łączenia się z internetem. W przypadku wszystkich 10 krajów najczęstszymi odpowiedziami były centra handlowe, transport publiczny i obiekty hotelarskie, takie jak kawiarnie, restauracje i bary. Użytkownicy z Polski najbardziej zaniepokoili się centrami handlowymi (60%), które uzyskały równie wysokie wyniki w większości regionów. Jednak nie we wszystkich krajach – na przykład 56% niemieckich respondentów stwierdziło, że uważa miejsca wydarzeń publicznych za najbardziej ryzykowne lokalizacje, podczas gdy tylko 33% Włochów stwierdziło tak samo. Rzeczywistość jest taka, że większość lokalizacji, w których użytkownicy łączą się z publiczną siecią Wi-Fi, może stwarzać ryzyko. Gdyby wszyscy internauci stosowali odpowiednie środki ostrożności w zakresie cyberbezpieczeństwa, nie stanowiłoby to problemu. Dane sugerują jednak, że tak nie jest.

Czy ludzie dbają o ochronę w niebezpiecznych miejscach?

W ankiecie NordVPN oceniono także działania podejmowane przez użytkowników każdego kraju, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas korzystania z publicznej sieci Wi-Fi. Najgorsze wieści nadeszły ze Szwecji, gdzie 23% ankietowanych stwierdziło, że nie podejmuje żadnych działań w celu ochrony swoich urządzeń podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. W Polsce przyznało się do tego 9% ankietowanych. Niewielki odsetek ankietowanych ze wszystkich 10 krajów korzysta z usług VPN, mimo że VPN jest jedną z najskuteczniejszych metod bezpiecznego dostępu do sieci publicznych. W Polsce 25% ankietowanych zadeklarowało, że korzysta z VPN, a 46% z oprogramowania antywirusowego. Choć więcej osób zadeklarowało korzystanie z oprogramowania antywirusowego, sieci VPN pozostają bardzo skutecznym sposobem zwalczania zagrożeń w niezabezpieczonych sieciach. Korzystanie z usług VPN zmniejsza ryzyko, na jakie narażonych jest wielu użytkowników internetu.

Jak zachować bezpieczeństwo w obszarach wysokiego ryzyka?

Najprostszym sposobem uniknięcia zagrożeń online w ryzykownych obszarach, takich jak wydarzenia masowe, centra handlowe i restauracje, jest po prostu korzystanie z mobilnej transmisji danych. Głównym zagrożeniem w tych lokalizacjach jest niezabezpieczona publiczna sieć Wi-Fi, zatem jeśli nie będziesz z niej korzystać, ryzyko zagrożeń będzie zdecydowanie mniejsze. Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał(a) skorzystać z publicznej sieci Wi-Fi — na przykład w lokalizacji, w której nie masz mobilnej transmisji danych — z pomocą może przyjść VPN (wirtualna sieć prywatna). Po zainstalowaniu i włączeniu{‘ ‘} aplikacji VPN pomiędzy Twoim urządzeniem a serwerem VPN tworzy się zaszyfrowany tunel. Wszelkie dane przesyłane między Tobą a serwerem są szyfrowane. Twój ruch związany z przeglądaniem może nadal przechodzić przez niebezpieczną sieć, ale będzie on zaszyfrowany. Jeśli haker uzyska dostęp do Twoich danych, nie będzie mógł ich odczytać. NordVPN oferuje także{‘ ‘} Threat Protection – zaawansowaną funkcję, która blokuje reklamy, chroni przed modułami śledzącymi i skanuje pobierane pliki w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania. Jeśli korzystasz z publicznej sieci Wi-Fi w niebezpiecznym miejscu, zadbaj o bezpieczeństwo dzięki NordVPN. } subtitle={} />

The post W jakich miejscach Twoje urządzenia są najbardziej zagrożone? first appeared on NordVPN.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *