Serwer proxy a VPN – czym się różnią?

Serwer proxy a VPN – czym się różnią?

December 28, 2023 privacy 0
Sieci VPN i serwery proxy chronią prawdziwą tożsamość użytkowników i są świetnymi narzędziami bezpiecznego dostępu do treści. Obie usługi mogą być wykorzystane w tych samych celach, dlatego użytkownicy często używają tych pojęć zamiennie. Jednak tylko jedna z tych usług chroni Twoją prywatność. Czym się różnią serwer proxy i VPN?

Spis treści Co to jest proxy? Rodzaje serwerów proxy Co to jest wirtualna sieć prywatna VPN? Czym się różni VPN od proxy? Czy VPN jest lepszy od proxy? Czy proxy jest potrzebny, jeśli masz już VPN? Czy można korzystać z VPN i proxy jednocześnie? Czy darmowy proxy lub darmowy VPN to dobry wybór? Najczęściej zadawane pytania
Co to jest proxy?

Serwery proxy działają jak przekaźniki między odwiedzaną witryną a Twoim urządzeniem. Twój ruch przechodzi przez pośrednika, czyli zdalną maszynę używaną do łączenia Cię z serwerem hosta. Serwer proxy sieci Web ukrywa Twój pierwotny adres IP, dzięki czemu witryna internetowa widzi adres IP serwera proxy (w niektórych przypadkach wykorzystywane są do tego komputery innych użytkowników proxy). Jednak serwery proxy działają jedynie na poziomie aplikacji, co oznacza, że przekierowują tylko ruch pochodzący z jednej aplikacji, w której skonfigurowano serwer proxy. Nie szyfrują również Twojego ruchu.

Rodzaje serwerów proxy

Niektóre usługi oferują również prywatne serwery proxy, ale nie są one tak prywatne jak VPN. Zamiast tego oferują użytkownikowi pojedynczy adres IP, z którego może korzystać tylko i wyłącznie użytkownik. W tym sensie zapewnia łatwą identyfikację użytkownika, ale posiadanie oddzielnego dedykowanego adresu IP może wiązać się ze specyficznymi korzyściami. Wśród serwerów proxy wyróżnia się trzy główne rodzaje: HTTP proxy Obsługują one wyłącznie strony internetowe. Jeśli skonfigurujesz przeglądarkę z serwerem proxy HTTP, cały ruch przeglądarki będzie przez niego przekierowywany. SOCKS proxy Te serwery proxy nie ograniczają się do ruchu internetowego, ale nadal działają tylko na poziomie aplikacji. Chociaż mogą obsłużyć każdy rodzaj ruchu, zwykle są wolniejsze niż proxy HTTP, ponieważ są popularniejsze i często przeciążone. Jednym z przykładów jest protokół proxy{‘ ‘} SOCKS5 Transparentne proxy To nieco inny rodzaj serwerów proxy, ponieważ ich użytkownicy zwykle nie są świadomi ich istnienia. Takie serwery proxy mogą zakładać pracodawcy lub rodzice, którzy chcą monitorować aktywność użytkowników w Internecie i blokować dostęp do określonych stron internetowych. Hotele i kawiarnie używają ich do uwierzytelniania użytkowników w publicznych sieciach Wi-Fi, a firmy lub użytkownicy mogą również je konfigurować w celu oszczędzania przepustowości.

Co to jest wirtualna sieć prywatna VPN?

Podobnie jak serwer proxy, VPN{‘ ‘} przekierowuje Twój ruch internetowy przez zdalny serwer i ukrywa Twój adres IP, dzięki czemu strony internetowe nie mogą zobaczyć adresu ani lokalizacji. Działa jednak na poziomie systemu operacyjnego, co oznacza, że przekierowuje cały ruch, niezależnie od tego, czy pochodzi on z przeglądarki, czy aplikacji działającej w tle. VPN szyfruje również ruch między Internetem a Twoim urządzeniem. Oznacza to, że dostawca usług internetowych (ISP) monitorujący Twoją aktywność w Internecie i zbierający dane nie zobaczy tego, co robisz online – wystarczy połączenie z serwerem VPN.{‘ ‘} Szyfrowanie VPN {‘ ‘} chroni Cię również przed inwigilacją rządową, śledzeniem przez witryny internetowe, atakami hakerskimi (np. phishing) oraz wszelkimi szpiegami i hakerami, którzy mogą próbować przechwycić Twoje urządzenie lub narazić Cię na scam. VPN zapewnia większą prywatność i bezpieczeństwo w sieci. Nie wszyscy dostawcy usług VPN i proxy oferują usługi wysokiej jakości, dlatego przed wybraniem jednego z nich przeprowadź swój research. Zamiast zapewniać większe bezpieczeństwo i prywatność, podejrzani dostawcy mogą rejestrować wrażliwe dane użytkowników, w tym adresy IP, żądania DNS i inne aktywności. Powinieneś unikać takich dostawców, ponieważ mogą przekazać te informacje reklamodawcom lub hakerom. Dostawcy usług premium VPN, tacy jak NordVPN, ciężko pracują, aby chronić Twoje prywatne dane i zwiększać bezpieczeństwo online. NordVPN ma ponad 5000 serwerów w 60 krajach, zapewniając użytkownikom najlepsze prędkości i nowoczesne funkcje. Co więcej, NordVPN oferuje usługę{‘ ‘} VPN bez logowania, co oznacza, że Twoje dane są bezpieczne. Jeśli chcesz zabezpieczyć swój ruch internetowy i chronić się przed cyberprzestępczością, zdecydowanie warto wypróbować tę aplikację.

Czym się różni VPN od proxy?

Oto krótkie porównanie VPN oraz proxy: Sieci VPN szyfrują Twój ruch, a serwery proxy nie. Usługa VPN chroni Cię przed śledzeniem przez dostawcę usług internetowych, inwigilacją rządową i hakerami. Serwery proxy tego nie robią, dlatego nigdy nie należy ich używać do przetwarzania poufnych informacji. Sieci VPN przekierowują cały ruch przez serwer VPN, ponieważ działają na poziomie systemu operacyjnego, podczas gdy większość serwerów proxy przekierowuje tylko ruch określonej aplikacji lub przeglądarki, ponieważ działają na poziomie aplikacji. Sieci VPN mogą być wolniejsze niż serwery proxy, ponieważ muszą szyfrować Twoje wrażliwe dane. Istnieją jednak sposoby na poprawę szybkości połączenia internetowego i przeglądania. Sieci VPN są zwykle płatne (nie należy ufać darmowym usługom VPN, ponieważ mają tendencję do gromadzenia danych), podczas gdy wiele serwerów proxy jest bezpłatnych. Połączenie VPN jest bardziej niezawodne, a połączenia z serwerem proxy zrywają się częściej.

Czy VPN jest lepszy od proxy?

Tak, VPN jest lepszy, ponieważ zapewnia prywatność i bezpieczeństwo, kierując ruch przez bezpieczny serwer VPN i szyfrując go. Serwer proxy po prostu przepuszcza Twój ruch przez serwer pośredniczący, ale niekoniecznie zapewnia dodatkową ochronę. Co więcej, w przeciwieństwie do serwerów proxy, sieć{‘ ‘} VPN nie działa{‘ ‘} tylko na poziomie aplikacji, ale także na poziomie systemu operacyjnego, aby zabezpieczyć cały ruch. W debacie proxy kontra VPN ten drugi jest zdecydowanie na prowadzeniu. {SHORTCODES.blogRelatedArticles}

Czy proxy jest potrzebny, jeśli masz już VPN?

Nie. Usługi Premium VPN robią to samo, co serwery proxy i wiele więcej. Możesz użyć rozszerzenia proxy do szybkiej zmiany adresu IP, ale pamiętaj, że nie wszystkie proxy są bezpieczne, a niektóre z nich mogą zbierać Twoje dane.

Czy można korzystać z VPN i proxy jednocześnie?

Sieci VPN i serwery proxy mogą być używane razem, ale ich konfiguracja może zająć trochę czasu. Odradzamy to również, ponieważ serwer proxy po prostu dodałby kolejnego pośrednika, który spowalnia połączenie internetowe bez znaczących korzyści. Podczas korzystania z nich lepiej jest przełączyć się na jedno lub drugie.

Czy darmowy proxy lub darmowy VPN to dobry wybór?

Bezpłatne usługi proxy i VPN mogą narażać Twoje bezpieczeństwo i prywatność. Ponieważ programiści muszą w jakiś sposób zarabiać pieniądze, mogą szpiegować Twoje dane w tle, bombardować Cię oprogramowaniem reklamowym lub ograniczać ilość danych, których możesz użyć. Dostawcy usług premium VPN dużo inwestują w swoją infrastrukturę i zapewniają szyfrowanie na najwyższym poziomie. Oferują bogatą bazę serwerów, najszybsze protokoły VPN, całodobową obsługę klienta i ciągłe doskonalenie swoich usług. Zalecamy unikanie bezpłatnych serwerów proxy i darmowych sieci VPN, ponieważ kilka zaoszczędzonych złotych może na dłuższą metę kosztować Cię znacznie więcej.

Nie do końca. W przypadku sieci VPN cały ruch internetowy zostaje przekierowany przez bezpieczny serwer VPN. Co więcej, w przeciwieństwie do sieci VPN serwer proxy nie szyfruje ruchu sieciowego, pozostawiając go na pastwę dostawców usług internetowych, inwigilacji rządowej lub śledzenia z witryn internetowych. ), }, { question: ‘Czy proxy jest potrzebny, jeśli masz już VPN?’, answer: ( Serwery proxy nie są potrzebne, jeśli korzystasz z usług VPN. Jednak w przeciwieństwie do sieci VPN, serwery proxy nie szyfrują ruchu ani nie ukrywają adresu IP. ), }, { question: ‘Co to jest rozszerzenie VPN proxy?’, answer: ( Rozszerzenie proxy to lżejsza wersja VPN. Szyfruje ruch HTTP w przeglądarce, zmienia adres IP i umożliwia zmianę wirtualnej lokalizacji. Nie obejmuje innych aplikacji i usług — w tym przypadku należy pobrać pełną wersję aplikacji VPN na swoje urządzenie. Więcej informacji znajdziesz{‘ ‘} tutaj. ), }, { question: ‘Jak wyłączyć proxy?’, answer: ( Kliknij Start, a następnie wybierz{‘ ‘} Ustawienia > Sieć & Internet > Serwer proxy. W sekcji{‘ ‘} Ręczna konfiguracja serwera proxy, obok pozycji Użyj serwera proxy , wybierz Konfiguruj. ), }, ]} />

} subtitle={} />

The post Serwer proxy a VPN – czym się różnią? first appeared on NordVPN.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *