Czy Amazon jest bezpieczny?

Czy Amazon jest bezpieczny?

November 5, 2023 privacy 0
Coraz więcej Polaków robi zakupy na Amazonie, nie zastanawiając się, czy to w ogóle bezpieczne. Czy ta platforma zakupowa jest godna zaufania? Jakie jest ryzyko, że staniesz się ofiarą oszustów?

Spis treści Środki bezpieczeństwa na Amazonie Zagrożenia i toksyczne praktyki Amazona Gromadzenie danych Oszuści i scammerzy Nieetyczne praktyki firmy Amazon Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa
Środki bezpieczeństwa na Amazonie

Amazon dokłada wszelkich starań, aby zapewnić swoim klientom bezpieczne i bezproblemowe zakupy, dlatego wdraża sporo środków bezpieczeństwa. Oto główne narzędzia bezpieczeństwa, których Amazon używa do ochrony swoich użytkowników: Uwierzytelnianie dwuskładnikowe . {‘ ‘} Amazon korzysta z uwierzytelniania dwuskładnikowego, więc przy każdym logowaniu wysyła na urządzenie mobilne użytkownika kod zabezpieczający, który należy wprowadzić, aby uzyskać dostęp do konta. Metoda ta ogranicza nieautoryzowany dostęp. Silne hasła. Amazon zachęca również użytkowników do używania silnych haseł do swoich kont. Zdecydowanie zalecamy korzystanie z aplikacji{‘ ‘} NordPass – naszego menedżera haseł – do generowania bezpiecznych haseł i przechowywania ich. Ochrona danych dotyczących lokalizacji. Amazon nie ujawnia informacji o lokalizacji klientów nikomu spoza firmy. Kiedy kupujesz od zewnętrznych sprzedawców, Amazon przekazuje im jedynie dane niezbędne do realizacji zamówienia. Ochrona danych karty. Amazon chroni dane Twojej karty płatniczej i nie ujawnia ich nikomu. Oceny i opinie. Amazon korzysta z rozbudowanego systemu ocen i opinii, w którym zawsze możesz sprawdzić oceny i komentarze na temat sprzedawców. Możesz także zgłosić nierzetelnych sprzedawców, a Amazon może podjąć wobec nich odpowiednie działania. Wsparcie klienta. Amazon ma duży zespół obsługi klienta, który zajmuje się rozwiązywaniem problemów klientów. Śledzenie zamówienia. Zawsze możesz śledzić swoje zamówienie i rozwiązać problemy z obsługą klienta, jeśli go nie otrzymasz.

Zagrożenia i toksyczne praktyki Amazona

Jak pokazują wyżej wymienione środki bezpieczeństwa, Amazon jest dość bezpieczną platformą zakupową, choć może wzbudzać pewne wątpliwości. Oto kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas korzystania z Amazon. {SHORTCODES.blogRelatedArticles}

Gromadzenie danych

Amazon to gigantyczna korporacja, która gromadzi i przechowuje masę danych osobowych swoich klientów. Wszystkie dane, które przekazujesz Amazonowi, a także historia Twojej aktywności, są przechowywane na serwerach Amazon. Możesz poprosić Amazona o te dane i przejrzeć je samodzielnie. Chociaż Amazon prawdopodobnie nie udostępni Twoich danych podmiotom zewnętrznym, może je wykorzystać do celów marketingowych, dostosowania reklam, profilowania klientów lub w inny sposób, którego nie jesteśmy świadomi. Amazon jest również znany z poważnego nadużywania danych swoich użytkowników. Poza tym sama świadomość tego, że gigantyczna korporacja tak dużo o Tobie wie i czerpie z tego zyski, może budzić dyskomfort. Co więcej, zawsze istnieje ryzyko wycieków i naruszenia danych, które mogą narazić Twoją prywatność – skradzione dane mogą trafić w niepowołane ręce.

Oszuści i scammerzy

Amazon jest bezpieczną platformą, ale oszuści nadal próbują ją wykorzystać do własnych celów. Na Amazonie można spotkać różne rodzaje oszustw i scamów, począwszy od{‘ ‘} e-maili phishingowych{‘ ‘} zawierających złośliwe linki, po fałszywe karty podarunkowe lub po prostu niedostarczenie zakupionych towarów.

Nieetyczne praktyki firmy Amazon

Firma Amazon jest znana ze stosowania nie do końca etycznych praktyk i słynie ze złego traktowania pracowników oraz ich śledzenia i inwigilacji. Wykorzystywała skanery, urządzenia do bioinwigilacji i kamery AI do monitorowania pracowników magazynu i kierowców, naruszając w ten sposób ich prywatność. Amazon jest również znany z zaniedbywania potrzeb swoich pracowników, tworzenia złych warunków pracy i wykorzystywania pracowników poprzez nadmierne obciążenie pracą.

Wskazówki dotyczące bezpieczeństwa

Jeśli nadal chcesz korzystać z Amazona, oto kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, dzięki którym Twoje zakupy będą bezpieczniejsze: Używaj silnych i złożonych haseł. Przed zakupem przeanalizuj sprzedawcę. Sprawdź jego oceny i opinie klientów, aby upewnić się, że jest autentyczny. Jeśli nie widzisz żadnych ocen lub bardzo skąpe informacje o sprzedającym, lepiej zachowaj ostrożność. Włącz uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Zapoznaj się z rodzajami oszustw i{‘ ‘} scamów oraz sposobami na ich uniknięcie. Nie dokonuj płatności poza systemem Amazon, ponieważ Amazon nie będzie w stanie Ci pomóc, jeśli zostaniesz oszukany. Jeśli masz podejrzenia dotyczące potencjalnych naruszeń Twojego konta, natychmiast zmień hasło. Natychmiast zgłaszaj oszustów i nierzetelnych sprzedawców. } subtitle={} />

The post Czy Amazon jest bezpieczny? first appeared on NordVPN.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *