מהו דואר זבל וכיצד תוכלו להגן על עצמכם מפניו?

מהו דואר זבל וכיצד תוכלו להגן על עצמכם מפניו?

June 11, 2024 privacy 0

נמאס לכם מקבלת הודעות ספאם, הודעות תפוצה אוטומטיות ודואר זבל? זו יכולה להיות תופעה מטרידה ומעצבנת, או במקרה הגרוע יותר, אותן הודעות יכולות להכיל וירוסים ותוכנות זדוניות שעשויות להזיק למכשיר שלכם. אז מה זה ספאם? ואיך אפשר להימנע ממנו?

מה זה ספאם?

ספאם, בתקשורת דיגיטלית, מתייחס לאימיילים, הודעות או מסרונים שאינם רצויים ונשלחים בצורה המונית. למשל מפרסמים משתמשים בהודעות ספאם ככלי שיווק כדי לקדם את המוצרים והשירותים שלהם, בתקווה שהגעה רחבה תניב מספיק המרות. עם זאת, גם האקרים משתמשים בשליחת הודעות ספאם ככלי להפצת הודעות פישינג ותוכנות זדוניות, ובמקרה זה, ספאם הופך לאיום אבטחה פוטנציאלי אמיתי. מאמינים שהמונח “ספאם” מקורו בפרק של הקרקס המעופף של מונטי פייתון משנות השבעים. בפרק, זוג מנסה להזמין ארוחת בוקר, אבל כל פריט בתפריט כולל “ספאם” (מותג של בשר משומר). בשלב מסוים, קבוצה של ויקינגים מתחילה לשיר שיר, שחוזר על המילה “ספאם” שוב ושוב. התופעה הזו של הצפה בהודעות ספאם הופיעה בעולם הדיגיטלי עוד בימיו הראשונים של האינטרנט. בחדרי צ’אט ובפורומים של משחקי רשת מוקדמים, אנשים היו מציפים את השיחה בהודעות חסרות היגיון, וזה מיד התקשר לעקרון הטורדני של המילה “ספאם” מהסדרה של מונטי פייתון. עם הזמן, המונח “ספאם” נקשר לכל סוג של תוכן מקוון בלתי רצוי וחוזר, במיוחד כשזה מגיע למיילים לא רצויים שנשלחים בצורה המונית.

כיצד לזהות דואר זבל

בין אם דואר זבל מגיע דרך מיילים, הודעות טקסט או שיחות, חשוב מאוד להגן על עצמכם מפני הונאות ואיומים פוטנציאליים. איך ניתן לדעת אם מדובר בהודעה אמיתית עם תוכן מהימן או בהודעה שהופצה לאינספור נמענים תמימים? הנה כמה סימנים מזהים שיעזרו לכם לזהות הודעת ספאם: פנייה לא רצויה. אם קיבלתם הודעה ממקור לא ידוע או בלתי צפוי, במיוחד אם היא מכילה בקשה למסור מידע אישי או לבצע פעולה מסוימת, היזהרו. טוב מכדי להיות אמיתי. הצעות שנראות נדיבות מדי או מבטיחות משהו בחינם הן לעתים קרובות הונאות. זה כולל זכייה בהגרלות שלא הצטרפתם אליהן או הצעות של סכומי כסף גדולים תמורת רכישת כרטיס במחיר מוזל. שימוש בשפה דחופה או מאיימת. שולחי דואר זבל יוצרים לעתים קרובות תחושת דחיפות על ידי שימוש בשפה מאיימת – הם רוצים לגרום לפעולה מיידית. ביטויים כמו “פעל עכשיו”, “נדרשת תגובה דחופה” או “החשבון שלך יבוטל” הם המועדפים עליהם. בקשה למידע אישי. חברות לגיטימיות לעולם לא יבקשו מידע רגיש באמצעות דואר אלקטרוני או הודעות טקסט. ברכות או משפטי פתיחה גנריים. הודעות דואר זבל מכילות לרוב ביטויים גנריים כמו “לקוח יקר” או “[כתובת דוא”ל] יקר” במקום השם או שם המשתמש האמיתי שלכם. עיצוב ותוכן לקויים. הודעות דואר זבל רבות מכילות שגיאות כתיב ודקדוק בולטות ונשמעות כאילו נכתבו על ידי רובוט – כי ככל הנראה כך הן נוצרו. עבור יוצרי הספאם, כמות האנשים אליהם מגיע דואר הזבל מקבלת עדיפות על איכות ההודעה. כתובות URL לא תואמות. העבירו את העכבר מעל לקישורים המצורפים למייל (מבלי ללחוץ עליהם) כדי לראות אם כתובת האתר תואמת לטקסט או לכתובת האתר לכאורה של השולח. כתובות URL לא תואמות הן נורה אדומה ענקית – לעולם אל תלחצו עליהן. {SHORTCODES.blogRelatedArticles}

אילו סוגי ספאם קיימים?

ספאם משתנה ומתפתח ללא הרף ויש לו סגנונות רבים. בואו נדון על כמה מסוגי הספאם הנפוצים ביותר שתוכלו להיתקל בהם בחיי היומיום הדיגיטליים שלכם.

זיוף דוא”ל

זיוף דוא”ל משמעותו שליחת מיילים עם כתובת שולח מזויפת. לעתים קרובות נראה שהאימיילים כאילו מגיעים ממישהו שאתם מכירים או סומכים עליו – כמו הבנק שלכם, מותג בגדים פופולרי או הבוס שלכם. מטרת ההונאות הללו יכולה להיות למשל גניבת מידע אישי או שליחת תוכנות זדוניות. זיוף דוא”ל יכול להיות מסוכן במיוחד מכיוון שהוא מנצל את האמון הטבעי שלכם, ואם נעשה מספיק מאמץ ביצירת אותה תרמית, יהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי למצוא סימנים לכך שמדובר בהונאה מסורתית.

ספאם תוכנות זדוניות

ספאם של תוכנות זדוניות הוא סוג של דואר זבל המשמש להפצת תוכנות זדוניות באימייל. אימיילים אלו כוללות בדרך כלל קבצים מצורפים או קישורים שבעת הלחיצה עליהם, תתבצע הורדה של תוכנה זדונית למכשיר שלכם. זו עדיין הדרך היעילה והפופולרית ביותר לשתול תוכנות זדוניות, מתוכנות ריגול ועד תוכנות כופר ווירוסים מתוחכמים.

הודעות ושיחות ספאם

הספאם חצה את גבולות האימייל והחל להטריד אותנו גם בטלפונים שלנו. הודעות טקסט ושיחות ספאם כוללות לרוב קידום מכירות לא רצוי, אזהרות מזויפות או הונאות פישינג. אלה יכולים להיות לא רק מעצבנים אלא גם מסוכנים אם הם חלק מהתקפה גדולה יותר שנועדה לגנוב את הכסף או הנתונים שלכם.

זכייה בהגרלות

אימיילים או הודעות שטוענות באופן שקרי שזכיתם בהגרלות או בלוטו עדיין נפוצות. סביר להניח שהם יבקשו מידע אישי או תשלום כדי “לשחרר” את הפרס שלכם. זה טריק קלאסי אבל עדיין יעיל באופן מפתיע בהונאת אנשים תמימים על מנת להשיג כספים או מידע אישי רגיש שלא כדין.

הונאות תמיכה טכנית

הונאות תמיכה טכנית הן ערמומיות במיוחד. הרמאים יתחזו לנציגי תמיכה טכנית מחברות כמו אפל או מיקרוסופט, בטענה שלמחשב שלכם יש וירוס או בעיה הדורשת תשומת לב מיידית. הם מבקשים גישה מרחוק למכשיר שלכם או תשלום כדי “לתקן” את הבעיה הלא קיימת. היזהרו תמיד מאימיילים או משיחות תמיכה טכנית לא רצויים.

הונאות כספיות

הונאת “הנסיך הניגרי” הידועה לשמצה נופלת תחת הקטגוריה הזו. הונאות כספיות מבטיחות לעתים קרובות תשואה גדולה עבור השקעה ראשונית קטנה או מבקשות עזרה בהעברת סכומי כסף גדולים, ומבטיחות אחוזים מההעברה בתמורה. הונאות אלו מנצלות חמדנות ואמון וככל הנראה מובילות להפסדים כספיים משמעותיים.

דוגמאות לספאם

הנה כמה דוגמאות לכיצד אימיילים והודעות ספאם עשויים להיראות.

זכיתם בהגרלה

לוגו מטושטש ומזויף של אמזון, גופן ברירת המחדל של Times New Roman וצבעים אקראיים מצביעים על כך שזהו דואר זבל, במיוחד אם מעולם לא השתתפתם בהגרלה כלשהי מלכתחילה.

פעילות חשודה בחשבון שלך

המיילים האלה מגיעים באמצע יום עמוס ונועדו לגרום לכם להיכנס לפאניקה ולפעול בלי לחשוב. לעולם אל תלחצו על הקישורים באימייל – פתחו לשונית חדשה ובקרו בחשבון הבנק שלכם כמו שאתם עושים תמיד. בדקו אם יש פעילות חשודה בחשבון דרך אתר הבנק והתקשרו ישירות לבנקאי שלכם כדי לוודא שהכל בסדר – וכדי לדווח על ההונאה.

חבילה תימסר בקרוב

הונאות של חבילות מזויפות הן פופולריות ויעילות ביותר בתקופת החגים, כאשר אנשים מזמינים המון דברים באינטרנט ושוכחים איזה מוצרים רכשו, מתי החבילות יגיעו ועל ידי מי נשלחו. היזהרו תמיד מהודעות טקסט מחברות משלוחים המגיעות ממספרים אקראיים. ליתר ביטחון, בקרו באתר הרשמי של חברת המשלוחים והזינו את מספר המעקב באופן ידני.

למה אתם מקבלים ספאם?

אז איך שולחי דואר זבל משיגים את הפרטים שלכם? אם אתם רוצים להגן על עצמכם מפני הודעות לא רצויות אלה, כדאי לדעת מה הפך אתכם למטרה מלכתחילה. שולחי דואר זבל זקוקים לכמה שיותר כתובות דוא”ל או מספרי טלפון פעילים. תהליך זה מכונה איסוף או שאיבת נתונים. להלן שש דרכים שבאמצעותן שולחי דואר זבל משיגים את כתובת הדוא”ל או מספר הטלפון שלכם: כתובת הדוא”ל שלכם נמכרה: חלק מבעלי אתרים מבצעים עסקאות עם שולחי דואר זבל ומוכרים את כתובות האימייל של הלקוחות שלהם. אותם בעלי אתרים מקבלים עמלה על כל הכנסה שמתבצעת מאותם אנשים שהם מכרו את פרטיהם. נרשמתם לשירות “חינמי”: ישנם מוצרים או שירותים שאינם כרוכים בתשלום כל עוד אתם מספקים את כתובת הדוא”ל שלכם. שירותים המציעים דברים כמו משפטי השראה יומיים או התראות מחיר של מניות משתמשים לעתים קרובות במנויים שלהם כמטרות ספאם. הפרטים נגנבו על ידי זחלן רשת: שולחי דואר זבל משתמשים בתוכנות הנקראות עכבישי רשת או בוטים אוספי מידע כדי למצוא כתובות דואר אלקטרוני באתרי אינטרנט. אם ניתן לראות את כתובת הדוא”ל שלכם ברחבי האינטרנט, הם יכולים למצוא אותה. הפרטים נסחרו בין שולחי דואר זבל: רשימות עצומות של כתובות דוא”ל ומספרי טלפון נסחרות לעתים קרובות בין שולחי דואר זבל, כך שהפרטים שלכם עשויים להיות בשוק במשך שנים. המכשיר שלכם נגוע בווירוס: וירוסי דואר זבל סורקים את כונני המחשב שלכם לאיתור כתובות דואר אלקטרוני. אם אתם מחוברים לרשת משותפת (בעבודה, למשל), ייתכן שיוצרי דואר זבל יוכלו לעקוב ולחטט בתנועה ביניכם לבין משתמשים אחרים כדי לגנוב כתובות אימייל. הפרטים שלכם הודלפו: בשנת 2020, 280 מיליון כתובות דוא”ל הודלפו ממאגר נתונים של מיקרוסופט, ותקריות של פרצות נתונים הופכות נפוצות יותר ויותר.

איך לעצור ספאם

הנה כמה דברים שאתם יכולים לעשות כדי לחסום דואר זבל ולהגן על הפרטים שלכם כדי למנוע קבלת ספאם: דווחו, אל תמחקו: אל תסתפקו בלמחוק הודעות דואר זבל, דווחו עליהן כדואר זבל. ל-Gmail יש אפילו כפתור “דווח על ספאם” בסרגל הכלים. דיווח על דואר זבל עוזר להכשיר מסננים לאיתור דואר זבל בעתיד ובכך מאפשר ללקוחות להגן על משתמשים אחרים. חסמו, אל תבטלו את המנוי: לפעמים, לחיצה על הקישור “בטל הרשמה” תגרום להורדה של תוכנה זדונית על המכשיר שלכם. במקרים אחרים, כפתור “בטל הרשמה” הוא דרך לאשר שכתובת האימייל שלכם היא כתובת פעילה. לחיצה על כפתור זה עלולה להפיל עליכם מדורי גיהנום נוספים של ספאם. במקום זאת, סמנו את דואר הזבל וחסמו אותו. השתמשו בכתובת דוא”ל חד פעמית: צרו חשבון דוא”ל זמני כדי להירשם לחשבונות ושירותים של ספקים פחות אמינים או מוכרים. גם אם אתם יודעים בוודאות שהחברה שאתם נותנים לה את הדוא”ל שלכם אמינה, היא עדיין חשופה לפריצות ודליפות נתונים. נתקו והתקשרו לחברה: קל מאוד לזהות ולחסום שיחות ספאם בטלפון. אם נתקלתם במקרה בו שולח דואר זבל השתמש בזיוף מספר טלפון כדי לגרום למספר שלו להיראות כאילו הוא שייך לחברה אמיתית, כמו בנק, ומבקש מכם לאמת את פרטי הכרטיס שלכם כדי “לחקור פעילות הונאה”, נתקו, התקשרו לבנק כדי לברר אם זה אמיתי, וחסמו את המספר של הרמאי. הגדירו מסננים בדוא”ל שלכם: למרות שלרוב ספקי הדואר האלקטרוני יש מסנני דואר זבל והם מעדכנים אותם באופן קבוע, באפשרותכם גם להגדיר מסננים משלכם. אם אתם מבחינים בדפוס קבוע של נושאים או מילות מפתח המופיעים באופן עקבי בהודעות דואר זבל שאתם מקבלים, הוסיפו את מילות המפתח האלה לקריטריוני החסימה של מסנן הספאם שלכם. אל תשתפו יותר מדי: הפתרון הפשוט ביותר הוא לרוב היעיל ביותר. הפסיקו למסור את כתובת הדוא”ל ומספר הטלפון שלכם לכל שירות מקוון או תוכנית מועדון חברים בחנות שמבקשים זאת. היו זהירים עם הנתונים שלכם – כי אותו מידע עלול להגיע לרשימת התפוצה של כל אחד.

The post מהו דואר זבל וכיצד תוכלו להגן על עצמכם מפניו? first appeared on NordVPN.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *