Badanie NordVPN – ponad jedna czwarta Polaków korzysta z VPN

Badanie NordVPN – ponad jedna czwarta Polaków korzysta z VPN

July 17, 2023 privacy 0
Badanie użytkowania usługi VPN to coroczny międzynarodowy projekt zlecony przez NordVPN. Wyniki tegorocznej ankiety pokazują, że świadomość i wykorzystanie VPN w Polsce stale rosną. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowe informacje dotyczące wyników.

W tym artykule: Kontekst badań VPN Najważniejsze odkrycia dotyczące VPN z 2023 roku Użytkowanie VPN w Polsce Z jakiego rodzaju usług VPN korzysta się w Polsce? Ilu Polaków używa VPN do bezpiecznego i prywatnego surfowania w sieci? Krótki przegląd wyników w innych krajach Dlaczego warto używać VPN? Metodologia badań
Kontekst badań VPN

Coroczna ankieta NordVPN to międzynarodowy projekt zlecony w celu odkrycia i zrozumienia zwyczajów korzystania z VPN. Ankieta, przeprowadzona po raz pierwszy w 2020 roku, składa się z kilku pytań, m.in. czy respondenci wiedzą, czym jest VPN i czy z niego korzystają. Chodzi również o to, czy użytkownicy woleliby skorzystać z bezpłatnej usługi niż z usługi płatnej. Przez lata badania dostarczyły interesujących informacji na temat korzystania z VPN. Tegoroczne badanie przeprowadzono w 18 krajach, w tym w Polsce, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Australii. Badanie uwzględniło podział respondentów na poziomie krajowym{‘ ‘} według wieku, płci i miejsca zamieszkania.

Najważniejsze odkrycia dotyczące VPN z 2023 roku

Ogólnie rzecz biorąc, wyniki pokazują, że świadomość na temat usług VPN rośnie w wielu krajach i coraz więcej osób korzysta z tego narzędzia. Przyjrzyjmy się bliżej wynikom w Polsce.

Użytkowanie VPN w Polsce

Polacy znają VPN, jak stwierdziło 69,2% ankietowanych. Świadomość dot. tego narzędzia ochrony{‘ ‘} wzrosła o prawie 15% od 2021 roku.{‘ ‘} Ponad jedna czwarta Polaków (28%) korzysta z VPN. Podobnie jak w większości innych krajów, przeciętny użytkownik VPN w Polsce to mężczyzna w wieku od 25 do 44 lat. Należy do pokolenia Y (pokolenie millenialsów) lub pokolenia X (pokolenie postboomerów). Ci użytkownicy są zwykle{‘ ‘} zatrudnieni, mają wystarczającą ilość pieniędzy i są w stanie oszczędzać. Wykresy dot. użytkowania sieci VPN w Polsce

Z jakiego rodzaju usług VPN korzysta się w Polsce?

Spora część Polaków (38,1%) korzystających z VPN wybiera bezpłatne usługi, mimo że są one uważane za mniej niezawodne i mogą stanowić{‘ ‘} zagrożenie dla prywatności. Darmowe sieci VPN nie pobierają opłat miesięcznych ani rocznych, co może być kuszącą ofertą. Jednak usługi te muszą również zarabiać, dlatego często śledzą i sprzedają dane użytkowników stronom trzecim, bombardują ich reklamami lub próbują przekonać użytkowników do przejścia na wersję płatną. Ponieważ darmowe VPN nie zarabiają na subskrypcjach, nie mogą inwestować w przyzwoitą infrastrukturę serwerową ani mocne szyfrowanie. W rezultacie{‘ ‘} bezpłatne sieci VPN mogą stwarzać potencjalne zagrożenia dla prywatności i bezpieczeństwa cyfrowego , których użytkownicy często nie są świadomi. Jednak{‘ ‘} prawie połowa respondentów z Polski (47%) korzysta z płatnych usług VPN, które są powszechnie uważane za bezpieczniejsze i niezawodne. Wyniki badania dotyczącego rodzajów sieci VPN, z których korzystają Polacy

Ilu Polaków używa VPN do bezpiecznego i prywatnego surfowania w sieci?

Zapytaliśmy również, dlaczego VPN jest używany. W Polsce prawie 38% (37,4%) użytkowników korzysta z VPN przede wszystkim w celu ochrony swojej prywatności w Internecie. Podobna część (38,1%) użytkowników łączy się z VPN głównie w celu ochrony urządzeń i kont online. Wyniki te sugerują, że większość respondentów rozumie VPN i korzysta z nich ogólnie w celu zwiększenia bezpieczeństwa i ochrony prywatności.

Krótki przegląd wyników w innych krajach

Badanie ujawniło kilka interesujących różnic między krajami, płciami i grupami wiekowymi respondentów. Świadomość VPN różni się w zależności od kraju, przy czym jest powyżej średniej w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Hongkongu, Polsce, Singapurze, Hiszpanii, Tajwanie i Brazylii. Świadomość poniżej średniej występuje we Francji, Włoszech, Japonii i Korei Południowej. Patrząc na wyniki ankiety z 2023 r.,{‘ ‘} Japonia ma najniższe wskaźniki dot. świadomości i korzystania z VPN. Tylko 23% japońskich respondentów słyszało o usługach VPN, a 8% z nich korzystało. Regionem o najwyższej świadomości i wskaźnikach użytkowania jest Hongkong, gdzie 87,2% respondentów jest świadomych istnienia VPN, a{‘ ‘} ponad połowa populacji (50,2%) z niego korzysta. Generacja Z to grupa wiekowa, która najprawdopodobniej woli darmowe VPN od godnych zaufania usług płatnych. Trend ten zaobserwowano w USA, Kanadzie, Australii, Wielkiej Brytanii, Singapurze, Korei Południowej, Niemczech i Hiszpanii. W wielu krajach (w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii) pokolenie Y wykazywało lepsze nawyki w zakresie korzystania z VPN – najczęściej wybierano płatne usługi VPN, aby chronić się online. Różnice w korzystaniu z VPN były również widoczne{‘ ‘} między tymi samymi grupami w różnych krajach: W Wielkiej Brytanii osoby w wieku 18-24 lat, respondenci z pokolenia Z, osoby o niskich dochodach i studenci częściej korzystają z VPN niż na innych rynkach. W Niemczech studenci częściej niż w innych krajach korzystają z VPN. Osoby z wyżu demograficznego i przedsiębiorcy w Hongkongu częściej korzystają z VPN niż w innych krajach. We Włoszech osoby w wieku 25-44 lat, kobiety, pokolenie Y i pokolenie X częściej korzystają z VPN niż na innych rynkach. W Holandii osoby w wieku 25-34 lat, pokolenie Z i studenci częściej korzystają z VPN niż te same grupy na innych rynkach. W Singapurze różnice są widoczne wśród kobiet, osób w wieku 18-34 lat, pokolenia Z i Y oraz grup o średnich i niższych dochodach. Grupy te częściej korzystają z VPN w Singapurze niż w innych krajach. W Szwecji osoby w wieku 45-64 lata i osoby o niższych dochodach korzystają z VPN częściej niż w innych krajach. Na Tajwanie mężczyźni częściej korzystają z VPN niż w innych krajach.

Dlaczego warto używać VPN?

Ankieta dotycząca korzystania z VPN pokazuje, że ludzie w wielu krajach rozumieją, w jaki sposób usługi te mogą zwiększyć bezpieczeństwo w sieci. Jeśli jeszcze nie korzystasz z usług zapewniających ochronę online, oto kilka powodów, dla których warto rozważyć subskrypcję zaufanej usługi VPN. Ochrona Twojej prywatności w internecie VPN szyfruje połączenie internetowe i utrudnia osobom trzecim podglądanie twoich działań online. Ukrywa również twój adres IP i zastępuje go adresem serwera VPN, aby inni nie mogli w prosty sposób zidentyfikować twojej wirtualnej lokalizacji. Dzięki VPN możesz chronić swoją tożsamość i ukryć swoją aktywność online przed oszustami, szpiegami, a nawet przed dostawcą usług internetowych. Ochrona Twojego połączenia VPN tworzy bezpieczny, zaszyfrowany tunel między twoim urządzeniem a serwerem VPN. To szyfrowanie chroni twoje dane przed inwigilacją, hakowaniem czy nieautoryzowanym dostępem podczas przesyłania ich przez internet. Jeśli łączysz się z serwerem VPN, możesz również z większą pewnością korzystać z publicznej sieci Wi-Fi. Publiczne hotspoty rzadko mają odpowiednie zabezpieczenia, co może narazić ciebie i twoje dane na różnego rodzaju zagrożenia. Co więcej, VPN zabezpiecza twoje połączenie internetowe (nawet w publicznej sieci Wi-Fi) i ogranicza ryzyko związane z publicznymi sieciami Wi-Fi. Bezpieczny dostęp do treści podczas podróży Platformy i strony internetowe, z których zwykle korzystasz w domu, mogą nie być dostępne za granicą, co ogranicza Twoje możliwości. Gdy łączysz się z siecią VPN za granicą, możesz zmienić swój adres IP i wirtualną lokalizację, aby wyglądało to tak, jakbyś przeglądał strony ze swojego kraju. Kiedy więc jesteś za granicą, możesz połączyć się z serwerem w swoim kraju i bezpiecznie uzyskać dostęp do treści, które normalnie oglądasz lub czytasz, z dowolnego miejsca na świecie.

Metodologia badań

Badanie zostało zlecone przez NordVPN i przeprowadzone przez zewnętrzną agencję w okresie od sierpnia 2020 do marca 2023. W sumie w 18 krajach przeprowadzono ankiety wśród 151 400 respondentów. Respondentom zadano pytania dotyczące świadomości i korzystania z VPN. W celu uzyskania ogólnopolskiej reprezentatywnej próby internautów ustalono kwoty z podziałem na wiek, płeć i miejsce zamieszkania. } subtitle={} />

The post Badanie NordVPN – ponad jedna czwarta Polaków korzysta z VPN first appeared on NordVPN.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *